Makine Halısı Yıkama
MAKİNE HALISI NEDİR?
 
Halı yıkama sektöründe sentetik iplerle makinelerde dokunmuş, iplik ve boya yapısı dayanıklı halılar makine halısı olarak sınıflandırılır.
 
MAKİNE HALILARININ YIKANMASI
 
Her halı kendi iplik yapısına, boya yapısına ve dokuma tekniğine göre farklı teknikler uygulanmak suretiyle yıkanır. Cins tespiti, halının hangi teknikle yıkanacağının belirlenmesi açısından önemlidir ve bu tespit sırasında makine halısı olarak tespit edilmiş halı aşağıdaki kurallar çerçevesinde yıkanır.
 
Makine halılarının yıkama işleminde yıkama suyu sıcaklığı 38°C üzerine çıkmamalıdır. Makine halıları iplik ve boya yapılarının dayanıklılığı sebebi ile özel temizleme ürünleri gerektirmeden kolayca yıkanabilirler. Makine halılarının yıkanmasında fırça sertliği halının yüzey sertliğine bağlı olarak seçilir. Makine halılarında saf Hypo hariç, tüm kimyasal temizleme ve leke çıkarma ürünlerinin kullanımı mümkün olduğundan makine halıları leke çıkarma konusunda oldukça sıkıntısız halılardır. Her türlü leke çıkarıcı ürünü kullanmak mümkün olsa da dikkatli olunmasında fayda vardır. Zira günümüzde, iplik boyama tekniklerinin çeşitliliği renk dayanıklılığını azaltmıştır.
Teklif Al
1 / 6
Mesajınız başarıyla gönderilmiştir
Teklif Al